Nagyon megtisztelő számomra, hogy Dr. Tőzsér Berta habozás nélkül válaszolt kérdéseimre, amikor megtudta, hogy indul a Herbivore. Bertát sokunknak nem kell bemutatni, háziorvos rezidensként dolgozik, a „Teljes értékű növényi étrend_Whole food plant based diet” facebook csoport létrehozójával és háziasszonyával, aki az Orvosok a Fenntartható Egészségért életmódorvostani csapat alapító tagja, Magyarországon az egyik legismertebb, teljes értékű életmódot folytató és népszerűsítő orvos.
Facebookon működtetett csoportjának több, mint 15.000 tagja van, naponta számos új bejegyzés születik. A fórum kiváló lehetőséget kínál a tapasztalatcserére azok számára, akik ismerkednének ezzel az életmóddal, és azok számára is, akik régebb óta, rutinosan folytatják. A csoport működésének alapvető szabálya, hogy csak tudományosan alátámasztott módszereket, tényeket szabad megosztani, így nem ritka, hogy a kommentelők akár a Nature vagy a Lancet szakmai folyóiratokból idéznek. A tagok között megtalálhatók gyakorlott és kezdő háziasszonyok, testépítő és nem testépítő férfiak, táplálkozási szakemberek, orvosok, stb. Ami összeköti a színes társaságot, az a növények egészségtámogató erejének felismerése.
- Mi volt a célod, amikor létrehoztad a facebook-csoportot? Mennyi időt fordítasz rá a mindennapokban?
- Miben más ez az étrend, mint a többi, manapság szintén közkedvelt táplálkozási irány (paleo, keto, 160 g)?
- Talán egyetértünk abban, hogy milyen jó lenne, ha egyre több orvos (nőgyógyász, onkológus, kardiológus, belgyógyász, háziorvos, stb.) ajánlaná kifejezetten ezt az életmódot a betegeinek a klasszikus kezelés mellett. Most sajnos a legtöbb esetben inkább azt tapasztaljuk, hogy lebeszélik őket erről. Mit lehetne tenni, hogy a jövőben egyre elfogadottabb legyen ez az étrend a magyar orvosok között is.
- Lehet-e az általad vezetett csoportnak „lobbi-ereje”? Mi az, amit egészségügyi szakember és amit egy átlagember képes tenni az ügy érdekében?
- Hogyan látod ezt a táplálkozási irányt világviszonylatban? Vannak-e olyan országok, amelyek előrébb járnak ezen a területen?
- Hogyan látod ennek az életmódnak a jövőjét orvosként? A tudományos eredmények utalnak-e arra, hogy milyen irányban fognak tovább fejlődni az egészséges étkezés kritériumai?
- Te is eszerint az életmód szerint élsz, elfoglalt orvosként és családanyaként. Mennyire tartod összeegyeztethetőnek ezt az étkezést a hektikus mindennapokkal?
- Könnyen igazodott-e a családod az életmódodhoz? Mi az, ami segített, hogy a gyerekeid is próbát tegyenek a teljes értékű fogásokkal?
- Mi tanácsolnál annak, aki most vág bele az életmódváltásba?
- Az étkezésen kívül szerinted mely területeket kell még az életben “teljesértékűsíteni” ahhoz, hogy egészségesebb, teljesebb életet élhessünk?