Jó, ez tényleg durva, ezért én kérek elnézést. Mondanám szívesen, hogy az én ötletem volt, de nem. Illetve csak egy kicsit.
Az egyik német oldalon találtam egy receptet, amelyben Brottrunkkal készült a növényi sajt. A Brottrunk egy ital valahol félúton a must és a kovász között. Probiotikus hatása miatt előszeretettel fogyasztják, és rozskovászból meg beáztatott száraz kenyérből fermentálják. Furcsa íze van, meg kell szokni. Szóval Brottrunkom nem volt itthon, és kell pár nap az előállításához. Kovászom viszont igen. És kinek nincs elfekvőben egy kis kovásza? Miközben alig van költségesebb és bonyolultabb dolog, mint speciális sajtkultúrákra vadászni, a kovásszal, aki neveli, alig tud mit kezdeni. Én ezúttal porított száraz kovászt találtam itthon, úgyhogy beáztattam kicsit felhasználás előtt, és tökéletes volt.
Soha többet még csak eszembe sem fog jutni sajtkultúrára költeni, sőt, az is lehet, hogy emiatt a sajt miatt fogok nevelni kovászt, és a kenyérsütést csak a maradék felhasználására fogom bevetni;) ez tényleg nagyon-nagyon finom! Mi húsvéti ízeket használtunk a golyók köntöséhez, de egyrészt köntös nélkül egy kis üvegedényben is tökéletes lesz, másrészt biztosan jól áll neki a csilipehely, a medvehagyma, a snidling és a színes bors is.
Hozzávalók 8-10 sajtgolyóhoz:
200 g kesudió
egy dl kovász
egy ek sörélesztőpehely
egy gerezd fokhagyma
egy ek citomlé
só, bors
A kesudiót késes betétű robotgépben jó krémesre, vaj állagúra dolgoztatjuk. Ez jó pár percet igénybe vesz és közben gyakran le kell kapargatni a robotgép faláról a felragadt morzsákat. Ezután nemes egyszerűséggel hozzákeverjük a többi hozzávalót, és nedves kézzel azonnal golyókat formálunk belőle. Az állaga a kovásztól nyúlóssá válik, ami igazán krémsajtos jellegűvé, ugyanakkor kissé kezelhetetlenné teszi. A kész golyókat megforgatjuk dióban, reszelt sárgarépában vagy aprított zöldfűszerekben és hűtőben, lezárt dobozban legalább egy-két órát érleljük, természetesen akár napokig is!